ispružena ruke kod operacije raka dojke spremna za vađenje sentinel limfnog čvora čuvara
FOTO: Adrien King
RAK DOJKE

Biopsija sentinel limfnog čvora

Važan dio imunološkog sustava jesu limfni čvorovi. Kod raka dojke, aksilarni limfni čvorovi su prvi koji primaju limfnu drenažu iz dojke. Tijekom kirurškog zahvata raka dojke, provodi se biopsija sentinel limfnog čvora (ili čvorova) radi procjene proširenosti bolesti u aksili. Negativan rezultat biopsije sentinel čvora na maligne stanice ukazuje da se rak nije proširio na limfne čvorove.

By

Mamo

on

26/2/2024

Limfni sustav i rak dojke

Limfni sustav, uključujući limfne čvorove i žile, igra ključnu ulogu u drenaži tekućine iz tkiva dojke. Limfni čvorovi, kao jedan od glavnih dijelova imunološkog sustava, predstavljaju prvu liniju obrane protiv razvoja stanica raka. Uvećanje limfnih čvorova često proizlazi iz upalnih procesa ili infekcija. Međutim, ponekad njihovo uvećanje može ukazivati na prisutnost rastućih tumorskih stanica, što upućuje na maligni proces u limfnim čvorovima.

Sentinel limfni čvor

Sentinel limfni čvor predstavlja prvi čvor u skupini pazušnih limfnih čvorova koji prima limfnu drenažu iz tumora dojke. Naziva se i „čuvarom“ ili „stražarom“ dojke, jer je najveća vjerojatnost da će sadržavati maligne stanice iz tumora dojke. Tijekom kirurškog zahvata karcinoma dojke uklanja se sentinel limfni čvor, a nakon analize se odlučuje o daljnjem postupku disekcije ostalih limfnih čvorova. Ako analizom nije potvrđena prisutnost stanica raka, uklanjanje ostalih čvorova neće biti potrebno.

Biopsija sentinel limfnog čvora

Biopsija sentinel limfnog čvora, poznata i kao biopsija limfnog čvora „čuvara“, pruža alternativu disekciji aksilarnih limfnih čvorova, nudeći poštedu od invazivnijeg operativnog zahvata i nuspojava poput limfedema, trnaca, nelagode u ruci ili ograničene pokretljivosti ramena.

Glavni cilj biopsije sentinel čvora je procjena proširenosti bolesti u aksili i predstavlja standardnu tehniku za liječenje raka dojke.

Važno je napomenuti da ova tehnika ima svoja ograničenja i nedostatke te da je izvođenje biopsije najbolje povjeriti kirurgu s iskustvom.

FOTO: Cottonbro

Biopsijom sentinel čvora umjesto većeg broja aksilarnih limfnih čvorova, uklanjaju se samo najbliži čvorovi u koji se stanice raka najčešće šire.

Broj čvorova koji se obično uklanja može varirati ovisno o protokolu i praksi kirurga, kao i o specifičnim karakteristikama pacijentice i samog tumora. Međutim, uobičajeno je da kirurg ukloni jedan ili dva najbliža limfna čvora zajedno sa sentinel limfnim čvorom.

Odabir koji će se limfni čvor čuvar ukloniti određuje se markacijom koja se vrši ubrizgavanjem metilen plave ili radioaktivnog tehnecija. Na taj način se prati put do prvog limfnog čvora (ili čvorova) čuvara. Kirurg potom ispituje jesu li se stanice raka iz dojke proširile u limfne čvorove. Sentinel čvorovi su prvi indikator širenja raka, zbog čega ih nazivamo „čuvarima“.

Uklanjanje samo jednog ili nekoliko ključnih aksilarnih čvorova omogućuje preciznu procjenu statusa limfnih čvorova kod žena s manjim tumorom i čvorovima koji se ne mogu opipati, niti izgledaju abnormalno prije operacije na radiološkim pretragama.

Sentinel biopsija limfnih čvorova predstavlja najbolju opciju za žene s ranim stadijem invazivnog raka dojke, posebno za one s niskim do umjerenim rizikom od zahvaćenosti limfnih čvorova.

Biopsija sentinel čvora izvodi se kod:

- manjih tumora,

- žena bez kliničkih znakova metastatske bolesti,

- radiološki negativnih aksilarnih limfnih čvorova,

- DCIS (duktalni karcinom in situ) liječenih mastektomijom,

- žena koje su liječene kemoterapijom ili drugim sustavnim liječenjem (neoadjuvantno liječenje).

FOTO: Rebekah Vos

Biopsija sentinel čvora ne izvodi se kada se radi o:

- većem tumoru ili lokalno uznapredovalom tumoru,

- upalnom raku dojke,

- metastatskom raku dojke,

- DCIS liječenim poštednom operacijom dojke.

Ako sentinel čvor ne pokazuje prisutnost stanica raka, vjerojatno je da ni drugi aksilarni limfni čvorovi neće biti zahvaćeni. Također, postoji visoka vjerojatnost da se rak nije proširio izvan dojke. Na temelju ovih informacija mogu se donositi odluke o daljnjem liječenju.

Nedostaci i koristi biopsije sentinel limfnih čvorova

Ponekad se nakon uklanjanja tumora otkrije da sentinel čvor (ili čvorovi) sadrži stanice raka. U takvim slučajevima potrebno je provesti dodatni kirurški zahvat - disekciju aksilarnih limfnih čvorova, kako bi se uklonili svi zahvaćeni limfni čvorovi.

Upalni, multifokalni i multicentrični tipovi raka dojke često imaju visoku vjerojatnost širenja u aksilarne limfne čvorove, stoga je opravdano izvršiti disekciju više čvorova.

Kod sumnjivih limfnih čvorova koji se mogu opipati, ali su negativni prema citološkoj punkciji i biopsiji, obavlja se biopsija sentinel limfnog čvora uz primjenu PHD analize.

Disekcija aksilarnih limfnih čvorova predstavlja pouzdanu metodu, ali može rezultirati većim brojem nuspojava koje utječu na kvalitetu života. Stoga, biopsija sentinel limfnih čvorova predstavlja izvrsnu alternativu, budući da je manje invazivna i ima manji postotak nuspojava.

Izvor: Plivazdravlje, Breastcancer.org, dabar.srce.hr, cochrane.org, Cancer.net