Erizipel (Crveni vjetar) kod raka dojke
Erizipel je bakterijska infekcija kože koja se prepoznaje po karakterističnom ravnom, sjajnom i oštrom crvenilu zahvaćenog područja kože. Ulazne točke za patogene su često male rane, ogrebotine ili oštećenja na koži. Budući da simptomi erizipela mogu nalikovati drugim infekcijama kože, dijagnozu treba postaviti liječnik. Posebno je važno pratiti stanje kože ruku kod osoba s limfedemom.
Što je erizipel (crveni vjetar)
Erizipel ili „crveni vjetar“ predstavlja bakterijsku infekciju kože povezanu s grupom streptokoka. Ova infekcija utječe na gornji sloj kože i limfno potkožno tkivo. Često se manifestira u obliku velikih crvenih mrlja izdignutih iznad kože.
Liječenje malignih tumora i oštećenje venske i limfne cirkulacije predispozicija su za pojavu infekcije. Javlja se kao komplikacija nakon operativnog zahvata i disekcije limfnih čvorova te radioterapije. Utječe na cirkulaciju limfe, što posebno pogoduje nastanku limfedema i pogoršava limfnu disfunkciju.
Dobar imunološki sustav može eliminirati patogene na vrijeme. Prirodna flora kože sastoji se od različitih mikroorganizama i obično djeluje kao zaštitni sloj. Štetni patogeni koji mogu izazvati infekciju ne uspijevaju probiti ovu zaštitu na neoštećenoj koži.
Nakon liječenja raka dojke važno je brinuti o koži na operiranoj strani, posebno u prevenciji infekcije kroz ogrebotine, ugrize kukaca, opekline ili nakon depilacije. Preporuča se uporaba hidratantne kreme kako bi se koža održala hidratiziranom i spriječilo pucanje.
Iako erizipel nije čest, oštećena koža predstavlja rizični faktor za njegov nastanak.
Simptomi erizipela
Erizipel koji se javlja nakon raka dojke obično se manifestira na operiranoj strani i uglavnom je posljedica pukotina na koži kroz koje bakterije mogu ući.
Simptomi obično uključuju:
- crvena, izdignuta i otečena područje na koži,
- bol,
- povišenu temperaturu,
- groznicu ili zimicu,
- slabost,
- mučninu,
- glavobolju,
- mjehuriće na zahvaćenom području.
Područje kože zahvaćeno infekcijom obično je toplo, bolno, zategnuto sa jasno definiranim rubovima. Iako je rijetko da je zahvaćeno aksilarno područje ili koža dojke, moguće je da su pogođeni i bolni limfni čvorovi u blizini infekcije.
Faktori rizika
Razni čimbenici doprinose razvoju erizipela. Veća je vjerojatnost za infekciju kod oslabljenog imunološkog sustava. Poremećena cirkulacija može usporiti zacjeljivanje rana čime se povećava rizik od ulaska bakterija i razvoja infekcije.
Određene bolesti, stanja i terapije, kao što su kemoterapija i limfedem, mogu utjecati na nastanak erizipela.
Dijagnoza
Zbog karakterističnih simptoma poput opsežnog crvenila i otečenog područja na koži, erizipel se brzo može prepoznati. Za precizniju dijagnozu infekcije, često se vadi krv radi analize. Povećan broj leukocita i povišena sedimentacija često ukazuju na prisutnost upalnog procesa.
Ulazna točka za bakterije često su ogrebotine ili pukotine na koži, iako ponekad mogu biti toliko male da su jedva primjetne.
Preporuča se temeljita diferencijalna dijagnoza kako bi se isključile druge bolesti koje mogu uzrokovati simptome slične onima erizipela.
Liječenje erizipela
Bitno je liječenje započeti što prije kako bi se izbjegle moguće komplikacije.
Često se primjenjuju visoke doze antibiotika poput penicilina, obično oralno, dok se u težim slučajevima mogu primijeniti intravenozno. Također se propisuju lijekovi protiv bolova radi ublažavanja bolova, temperature i groznice.
Često je preporučeno mirovanje. Potrebno je podići dijelove tijela zahvaćene infekcijom i držati ih mirnima. Antibiotici se uzimaju prema uputama liječnika.
Hladni oblozi mogu se primijeniti na zahvaćeno područje kože radi smanjenja oteklina i ublažavanja nelagode. Također je važno osigurati adekvatnu hidraciju, tj. piti dovoljno vode.
Mnogim ženama koje su jednom imale dijagnosticiran erizipel, bolest se može vratiti, što se uglavnom pripisuje limfedemu ruke na operiranoj strani.
Neadekvatno liječenje erizipela može rezultirati raznim komplikacijama, uključujući izraženiji limfedem koji povećava rizik od ponovne infekcije.
Osobama koje su podložne ponovnoj infekciji može pomoći duža terapije antibioticima. Ovo uključuje primjenu antibiotika u obliku tableta ili injekcija u određenim intervalima tijekom nekoliko mjeseci. Dugotrajna terapija pomaže u suzbijanju bakterijske infekcije i sprječavanju ponovne pojave erizipela.
Sklonost infekcijama često je povezana s oslabljenim imunološkim sustavom. Iako ne postoje čvrsti dokazi da se imunitet može direktno ojačati, možete poduzeti korake kako biste podržali njegovo optimalno funkcioniranje. Dovoljno sna, uravnotežena prehrana, redovita tjelesna aktivnost i upravljanje stresom igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja imunološkog sustava te u prevenciji raznih bolesti i infekcija.
Njega kože nakon liječenja raka dojke
Donosimo nekoliko savjeta za njegu kože nakon liječenja raka dojke, kako bi se spriječile infekcije:
- nemojte koristiti prevruću vodu tijekom tuširanja ili kupanja, jer to može isušiti kožu i povećati sklonost oštećenjima,
- za suhu i ispucanu kožu preporuča se upotreba prirodnih proizvoda radi bolje zaštite i tretmana,
- redovito nanosite losion ili hidratantnu kremu na suhu i ispucanu kožu,
- važno je pažljivo pratiti promjene na koži, što se osobito odnosi na osobe s limfedemom.
Izvor: HeMed, Pliva zdravlje, Breastcancer.org