„Mama, budi zdrava“ – Glas djece za zdravlje majki
Projekt „Mama, budi zdrava" jedinstvena je inicijativa koja uz pomoć najmlađih potiče majke na brigu o vlastitom zdravlju, posebno kroz redovite preventivne preglede. Ovaj edukativno-preventivni program, koji obuhvaća vrtiće, osnovne i srednje škole diljem Hrvatske, povezuje obitelj i zajednicu u zajedničkoj misiji očuvanja zdravlja žena. S naglaskom na ranu prevenciju i edukaciju, projekt donosi snažnu poruku o važnosti ženskog zdravlja za cijelu obitelj. Uz podršku djece, poruka „Mama, budi zdrava" dopire do tisuća žena, podsjećajući ih koliko je njihovo zdravlje važno za njih same i njihove najbliže.
Projekt „Mama, budi zdrava“
Svaka žena, svaka majka nesebično brine o svojoj obitelji, njezina ljubav i pažnja pokreću tu istu obitelj. No, u svakodnevnoj brizi često zaboravljaju na ono najvažnije – svoje vlastito zdravlje. Projekt „Mama, budi zdrava" osmišljen je kao nježan (kroz dječje ruke), ali snažan (kroz poruke koje donosi) podsjetnik svim ženama da je njihovo zdravlje temelj ne samo njihova života, već i sigurnosti i sreće njihove djece. Kada dijete s ljubavlju izgovori: „Mama, budi zdrava“, to nije samo poruka, već molba i izraz najdublje potrebe da mama ostane snažna, prisutna i zdrava.
Briga za vlastito zdravlje nije sebičnost, već najvažniji čin ljubavi prema onima koji ovise o vama. Djeca uključena u ovaj projekt prenose poruke koje mijenjaju živote, oni pozivaju majke na redovite preglede, potiču ih na usvajanje zdravih navika i podsjećaju ih da prevencija spašava život. Svaka žena zaslužuje zastati, poslušati ove riječi i shvatiti da je zdravlje najljepši dar koji može dati sebi i svojoj obitelji. Jer, dok majke svakodnevno podupiru svoje obitelji, i one zaslužuju oslonac i to oslonac u obliku zdravlja, brige i pažnje prema sebi.
Na kraju članka pročitajte što govore brojevi iz ankete, statistike koje potvrđuju koliko su edukacija i projekt „Mama, budi zdrava“ i dalje prijeko potrebni.
Ljiljana Vukota, glavna tajnica udruge SVE za NJU o važnosti projekta "Mama, budi zdrava"
O projektu „Mama, budi zdrava“ razgovarali smo sa glavnom tajnicom Udruge žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU Ljiljanom Vukota.
Kako je nastao projekt „Mama, budi zdrava“?
Ideja za projekt rezultat je istraživanja što kao Udruga možemo učiniti da podignemo informiranost i svjesnost i doprinesemo ranom otkrivanju raka dojke i boljoj brizi žena za zdravlje. U tome su nam pomogle žene kojima je dijagnosticiran rak i koje su iskazivale veliku brigu za obitelj i naročito djecu: kako će se oni nositi s mojom bolesti, što ako meni nešto bude… Sve žene osjećale su veliku odgovornost i brigu za obitelj. Shvatile smo da je potrebno naći način kako povećati odgovornost i brigu za svoje zdravlje. Ili barem tu brigu staviti na razinu brige koju žene osjećaju za svoje roditelje, partnere, djecu. I to je bilo to!
Osmislili smo projekt „Mama, budi zdrava“! Prva i najveća želja svake majke je da joj dijete bude zdravo. Odlučili smo zamoliti djecu u projektu da tu želju vrate majci kroz poruku „Mama, budi zdrava“ i podsjete majke koliko je njihovo zdravlje važno za odrastanje i život djece. Svi to znamo, ali se ne ponašamo uvijek u skladu s time.
Djeca nam promijene život, imaju snažan utjecaj na roditelje i odluke koje roditelji donose te mogu potaknuti njihovo odgovornije ponašanje i stoga smo osmislili projekt u kome djeca sudjeluju u prenošenju preventivnih i edukativnih poruka majkama i drugim ženskim članovima obitelji kako bi ih potakli na redovitije kontrolne preglede. A nismo zaboravili ni očeve. Pri tome i sama djeca uče kako živjeti zdravo.
Koji je cilj projekta?
Krajnji je cilj utjecati na ponašanje žena svih dobi, posebno mlađih koje nisu obuhvaćene mamografskim probirom, a svjedoci smo da ih je skoro 20% među oboljelima od raka dojke. Informacije su bitne, ali nisu dovoljne. Potrebno je stvoriti emocionalnu komponentu koja će žene potaknuti na akciju. Vjerujemo da smo je uspjeli stvoriti.
Koliko godina traje projekt?
Ovo je osma godina kontinuirane provedbe. Nismo posustali ni za vrijeme epidemije. Pilot projekta proveli smo 2017. u dva grada (Glini i Hrvatskoj Kostajnici), a već slijedeće godine u 22 grada. Te, 2018. projekt je nagrađen na natječaju Ureda za udruge Vlade RH i Hrvatske udruge za odnose s javnošću, a 2022. smo primili European Health Award i upisali se među najbolje europske preventivne projekte. U početku smo pozivali samo srednje škole, ali ubrzo su se javljale osnovne škole i vrtići koji žele sudjelovati i shvatili smo da je projekt prihvatljiv za sve uzraste. Letak je personaliziran pa imena majki u vrtićima napišu odgajateljice. Često se kaže da edukacija treba započeti još u vrtiću. Ovim projektom mi na neki način s djecom donosimo temu zdravlja za „obiteljski stol“. Ne bolesti, nego zdravlja. Pričamo o tome kako očuvati zdravlje, prevenirati bolest. Obraćamo se roditeljima koji bi trebali u tom pogledu biti uzor svojoj djeci i njima omogućiti usvajanje zdravih stilova života.
Kakav je odaziv škola i vrtića i koliko je projekt narastao?
Svake godine raste broj škola i broj djece i mladih koji sudjeluju u projektu. Trenutno je u projektu skoro 300 vrtića, osnovnih i srednjih škola iz svih županija. Više od sto tisuća žena dobilo je letak od naših najdražih saveznika – djece. U ovom projektu vrtići i škole dokazuju da nisu samo odgojno-obrazovne ustanove nego važne sastavnice zdravstvene pismenosti i zdravlja u zajednici. Osim toga web stranici projekta mogu pristupiti sve žene bez obzira jesu li dobile letak ili ne. Informacije su dostupne svima.
Je li cilj postignut?
Vjerujemo da će ovo biti uspješna etapa na putu prema cilju. Organizacijski je cilj postignut kao i ciljevi razvoja projekta kroz godine.
Imate li povratni odgovor od roditelja koji su dobili letak u ruke?
Dosad smo se oslanjali na sporadične povratne informacije i poruke od majki. Ove godine je na edukativnom letku QR kod koji vodi na web stranicu s više informacija i upitnik o navikama vezanim uz kontrolne preglede i samopreglede. Nadamo se dobiti dovoljno odgovora na postavljena četiri pitanja kako bismo napravili neku vrstu skrininga. Ovakvim upitnikom bismo kroz godine mogli mjeriti i uspoređivati navike žena.
Pomaže li ovaj projekt djeci da se lakše nose s obolijevanjem roditelja?
Projekt je usmjeren na očuvanje zdravlja i rano otkrivanje bolesti. Ipak, među sto tisuća učenika neminovno su i oni koji su izgubili majku ili čije se majke liječe. Njima će posebnu pažnju pokloniti učitelji i nastavnici, a vjerujemo i drugi učenici. Mi smo na webu odvojili jedan poseban dio za žene koje imaju rak i stavili im se na raspolaganje za podršku.
Jesu li danas žene osvještenije kada je u pitanju rak dojke?
Jesu i to značajno, ali ipak ne dovoljno. Imamo puno dokaza da rak otkrivamo ranije, bolje i uspješnije liječimo. Naravno, za to je zaslužan napredak u dijagnostici, kirurgiji i onkologiji, ali tome su pridonijele značajno upravo osviještene žene kojima je rak otkriven rano jer idu na redovite preglede i provode samopreglede. Mnoge žene o tome svjedoče u javnosti i te autentične priče survajvorica su možda najbolja promocija prevencije. One najbolje odražavaju rečenicu „pregledi spašavaju život“.
Vaša poruka čitateljicama kada je u pitanju žensko zdravlje i prevencija karcinoma?
Budite odgovorne prema sebi, a ne žrtve svojih obveza. Vrijeme ne možemo vratiti i zato ne odgađajte svoje redovite preglede. Budite menadžerice svog zdravlja! Brinite o svom zdravlju kao što brinete o zdravlju svojih najbližih. Ne čekajte da to učine drugi!
Kraj „ružičastog listopada” u Hrvatskoj donosi zabrinjavajuće podatke – manje od polovice žena vodi dostatnu brigu o zdravlju
Za kraj donosimo priopćenje Udruge žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU u kojemu su sumirane brojke ankete, kroz koju je vidljivo da je edukacija i osvještavanje itekako potrebno i u budućnosti. Projekt Mama budi zdrava jedinstven je i veliki korak naprijed u brizi za zdravlje žena, uz veliku pomoć onih kojima je to zdravlje najvažnije – našoj djeci.
Emotivni apel „Mama, budi zdrava!” tijekom listopada odjeknuo je u rekordnom broju odgojno-obrazovnih ustanova diljem Hrvatske, njih gotovo tristo. Ove godine, započeli smo i anketu koja osvjetljava zdravstvene navike ispitanica. Dosadašnji rezultati ukazuju na veliku potrebu za daljnjom provedbom projekta jer, u dva od četiri pitanja, manje od polovice ispitanih navelo je kako vodi dostatnu brigu o zdravlju. Veselimo se idućoj godini, a istodobno ćemo kontinuirano pratiti statistiku i u skladu s njome prilagođavati informacije kako bi brojke u budućnosti postajale sve bolje, kazala je Ljiljana Vukota, glavna tajnica Udruge žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU.
Prema podacima prikupljenima za vrijeme „ružičastog listopada” u Hrvatskoj, tek 41,5 posto sudionica provodi mjesečni samopregled dojki, dok je njih 45,7 posto u posljednjih dvanaest mjeseci bilo na pregledu dojki. Njih 51,1 posto je cijepilo ili namjerava cijepiti svoje dijete protiv HPV-a, uzročnika različitih tipova raka. Rezultati se pozitivno mijenjaju kada govorimo o ginekološkim pregledima kojima se, u posljednjih godinu dana, odazvalo 71,25 posto ispitanica. Upitnik još je uvijek dostupan na web stranici projekta „Mama, budi zdrava!”, a do sada je prikupljeno gotovo 2.000 odgovora.
Užurbani način života, svakodnevne obveze i razmišljanje da se bolest uvijek događa drugima, samo su neki od razloga zanemarivanja brige o zdravlju. No, rak dojke pogađa čak jednu od deset žena u Hrvatskoj, a među oboljelima je i oko jedan posto muškaraca. Iako se na mnoge rizične faktore ne može utjecati, uvođenje pravovremenih zdravih navika u život smanjuje rizik za čak 30 posto.
U slučaju dijagnoze, rano otkrivanje je preduvjet za izlječenje, stoga se svim generacijama preporučuje samopregled dojki radi praćenja stanja između kontrolnih pregleda. Kao najranjivija skupina, žene starije od 50 godina kroz Nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke imaju pravo na besplatnu mamografiju, no čak 20 posto oboljelih je mlađe od toga. Upravo se zato svakoj ženi savjetuje dogovor s liječnikom radi uspostave personaliziranog plana.
Projekt „Mama, budi zdrava!” širi se svake godine, a oduševljenje i kreativnost djece koja su u školama i vrtićima diljem Hrvatske pripremala fotografije, videa i crteže, pokazuje da su odgovorno preuzeli ulogu promotora zdravlja svojih roditelja. Pored apela majkama da dogovore pregled kod liječnika, edukativni letak sadrži i informacije o raku vrata maternice, materijale za očeve ususret popularnom Movemberu te djecu uči zdravim navikama na njima prilagođen način. Edukativni materijali dostupni su i na Facebook te Instagram stranici Udruge SVE za NJU.
Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU pruža psihosocijalnu, informacijsku i logističku podršku ženama oboljelima od bilo koje vrste raka, kao i njihovim obiteljima kroz projekt Centar za psihološku pomoć. Bavi se i promocijom prevencije bolesti i razvojem zdravog stila života, educiranjem i izdavaštvom u funkciji edukacije i prevencije.