tamna podloga na kojoj su kockice na kojima piše rak jajnika na engleskom ovarian cancer
FOTO: Anna Tarazevich
ZDRAVLJE

Što je važno znati o raku jajnika - koje su vrste, mogući simptomi, faktori rizika i liječenje raka jajnika

Svjetski je dan borbe protiv raka jajnika. Ovaj tekst je tek jedan mali dio svega što bi se moglo reći i napisati o raku jajnika, ali je i poziv da, ukoliko to još niste napravile u ovoj godini, obavite redoviti pregled kod vašeg ginekologa. Koje su vrste, mogući simptomi, faktori rizika i na koji se način liječi rak jajnika pročitajte u tekstu.

By

Cancer.org

on

8/5/2022

Jajnici su dio reproduktivnih organa kod žena. Sa svake strane maternice nalazi se po jedan jajnik. Jajnici proizvode jajne stanice i glavni su izvor ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona.

Jajnici su građeni od tri vrste stanica. Svaka od njih može se razviti u tumor:

- Epitelni tumori nastaju u stanicama koje prekrivaju vanjsku  površinu jajnika. Većina tumora jajnika su tumori epitelnih stanica.

- Tumori zametnih stanica nastaju u stanicama koje proizvode jajašca (jajne stanice).

- Stromalni tumori nastaju u strukturnim stanicama tkiva koje drže jajnik i proizvode ženske hormone estrogen i progesteron.

Neki od ovih tumora su benigni i nikada se ne šire izvan jajnika. Maligni (kancerogeni) ili granični (oni koji imaju nizak maligni potencijal) mogu metastazirati na druge organe, tj. druge dijelove tijela.

Epitelni tumori jajnika

Oko 85 % svih karcinoma jajnika su epitelni. Ove tumorske stanice imaju nekoliko značajki koje se mogu koristiti za svrstavanje epitelnih karcinoma jajnika u različite tipove.

Serozni tip je najčešći i može uključivati karcinome visokog i niskog stupnja. Ostale vrste uključuju mucinozne, endometrioidne i karcinome bistrih stanica.

Svaki tip raka jajnika ocjenjuje se na temelju toga koliko tumorske stanice nalikuju normalnom tkivu. U obzir se uzimaju i brzina rasta stanica i koliko dobro reagiraju na kemoterapiju.

Tumori zametnih stanica jajnika

Manje od dva posto karcinoma jajnika su oni nastali u zametnim stanicama. Većina tumora zametnih stanica jajnika je benigna, ali neki su i kancerozni.

Općenito gledano, imaju dobar izgled za liječenje i preživljenje.

Postoji nekoliko podtipova tumora zametnih stanica jajnika, a to su:

- Teratomi – postoje dvije vrste ovog tumora, a to su zreli teratomi koji su benigni i još se nazivaju dermoidne ciste. Nezreli teratomi su vrsta raka jajnika. Najčešće se javljaju kod djevojaka i mladih žena. To su rijetki karcinomi koji u sebi sadrže stanice koje izgledaju poput onih iz fetalnog tkiva. Tumori koji se nisu proširili izvan jajnika liječe se operacijom, a oni koji su se proširili uz operaciju liječe se kemoterapijom.

- Disgerminomi – ova vrsta raka je rijetka, ali je najčešći rak zametnih stanica jajnika. Smatraju se malignim, ali ne rastu i ne šire se brzo. Čak i kada se tumor proširio, operacija, zračenje i kemoterapija učinkoviti su u liječenju bolesti u gotovo 90 posto pacijentica.

- Tumor endodermalnog sinusa (tumor žumanjčane vrećice) i koriokarcinom - ovi vrlo rijetki tumori obično pogađaju djevojke i mlade žene. Skloni su brzom rastu i širenju, ali su obično vrlo osjetljivi na kemoterapiju.

FOTO: Kampus

Stromalni tumor jajnika

Oko jedan posto karcinoma jajnika su tumori stromalnih stanica. Više od polovice stromalnih tumora nalazi se u žena starijih od pedeset godina, ali oko pet posto stromalnih tumora javlja se u mladih djevojaka.

Najčešći simptom je abnormalno vaginalno krvarenje, jer mnogi od ovih tumora proizvode ženske hormone (estrogen) koji uzrokuju vaginalno krvarenja nakon menopauze.

Rjeđe, stromalni tumori stvaraju muške spolne hormone (poput testosterona). Takvi tumori mogu uzrokovati prestanak menstrualnog krvarenja, uzrokovati rast dlačica na licu i tijelu.

Kancerozni stromalni tumori često se nalaze u ranoj fazi i imaju dobar izgled za preživljenje, više od 75 posto.

Simptomi raka jajnika

Veća je vjerojatnost da će rak jajnika uzrokovati simptome, ako se bolest proširila, no i oni u ranoj fazi mogu ih uzrokovati.

Najčešći znakovi i simptomi su:

- Nadutost

- Bol u zdjelici i abdomenu

- Brzi osjećaj sitosti

- Učestalo mokrenje

Ovi simptomi mogu biti uzrokovani i benignim stanjima, kao i karcinomima drugih organa, ali ako se učestalo javljaju potrebno je obratiti se liječniku.

Ostali simptomi raka jajnika uključuju:

- Umor

- Probleme sa želucem

- Bol u leđima

- Bol tijekom spolnog odnosa

- Zatvor

- Nepravilno menstrualno krvarenje

- Nadutost trbuha s gubitkom kilaže.

FOTO: Shvets

Faktori rizika za razvoj raka jajnika

Starenje - rizik od razvoja raka jajnika postaje veći s godinama. Rak jajnika je rijedak u žena mlađih od četrdeset godina. Većina karcinoma jajnika razvija se nakon menopauze. Polovica svih karcinoma jajnika nalazi se u žena u dobi od 63 godine ili više.

Prekomjerna težina – je povezana s većim rizikom od razvoja mnogih karcinoma. Pretile žene vjerojatno imaju veći rizik od razvoja raka jajnika, ali ne nužno. Pretilost također može negativno utjecati na cjelokupno preživljavanje pacijentica s rakom jajnika.

Rađanje u kasnijoj dobi – žene koje su prvi puta zatrudnjele nakon trideset pete godine ili koje nikada nisu rađale imaju veći rizik od raka jajnika.

Uzimanje hormonske terapije nakon menopauze – žene koje koriste hormonsku nadomjesnu terapiju nakon menopauze imaju povećan rizik od razvoja raka jajnika u usporedbi sa ženama koje nikada nisu koristile hormone.

Obiteljska povijest raka jajnika, raka dojke ili raka debelog crijeva – rizik od raka jajnika je povećan ako vaša majka, sestra ili kćer imaju (ili su imale) rak jajnika. Povećani rizik od raka jajnika može doći i s očeve strane. Obiteljska anamneza nekih drugih vrsta raka kao što su kolorektalni rak i rak dojke povezana je s povećanim rizikom od raka jajnika, zbog toga što ovi karcinomi mogu biti uzrokovani nasljednom mutacijom u određenim genima koji uzrokuju obiteljski sindrom raka koji povećava rizik od raka jajnika.

Liječenje neplodnosti – liječenje neplodnosti in vitro oplodnjom (IVF) povećava rizik od vrste tumora jajnika poznatog kao "granični" ili "niskog malignog potencijala". Ako uzimate lijekove za neplodnost, trebali biste razgovarati o mogućim rizicima sa svojim liječnikom.

Rak dojke – ako ste imali rak dojke, također možete imati povećan rizik od razvoja raka jajnika. Rizik od raka jajnika nakon raka dojke najveći je kod onih žena s obiteljskom poviješću raka dojke. Snažna obiteljska anamneza raka dojke može biti uzrokovana nasljednom mutacijom gena BRCA1 ili BRCA2 i nasljednim sindromom raka dojke i jajnika, koji je povezan s povećanim rizikom od raka jajnika.

Liječenje raka jajnika

Operativni zahvat

Operacija je glavni tretman za većinu karcinoma jajnika. Koliko ćete operacija imati ovisi o tome koliko se vaš rak proširio i o vašem općem zdravstvenom stanju. Za žene u reproduktivnoj dobi koje imaju određene vrste tumora i čiji je rak u najranijoj fazi, možda je moguće liječiti bolest bez uklanjanja jajnika i maternice.

Kemoterapija

Kemoterapija je upotreba lijekova - citostatika za liječenje raka. Kemoterapija je najčešće sustavno liječenje, što znači da lijekovi ulaze u krvotok i dopiru do gotovo svih dijelova tijela. Kemoterapija može biti korisna za ubijanje vrlo malih stanica raka koje su još uvijek prisutne nakon operacije, za karcinome koji su metastazirali ili za smanjenje vrlo velikih tumora kako bi se olakšao operativni zahvat. Koriste se lijekovi koji se unose intravenski ili daju oralno. U nekim slučajevima, kemoterapija se također može ubrizgati kroz kateter izravno u trbušnu šupljinu. To se zove intraperitonealna kemoterapija.

Radioterapija

Zračenje je poput rendgenske snimke, ali je zračenje višestruko jače. Stroj usmjerava zračenje na područje zahvaćeno rakom. Sam zahvat je bezbolan. Svaki tretman traje samo nekoliko minuta. Tretmani se daju 5 dana u tjednu, tijekom nekoliko tjedana.

Neke uobičajene nuspojave zračenja uključuju:

- Promjene na koži – koža na tretiranom području može izgledati opečeno ili čak imati mjehuriće i ljuštiti se

- Umor

- Mučnina i povraćanje

- Proljev

- Nadraženost rodnice, ponekad s iscjetkom (ako se zrači zdjelica)

Ove nuspojave se poboljšavaju nakon prestanka liječenja. Kožne promjene postupno blijede, a koža se vraća u normalu za 6 do 12 mjeseci.

Brahiterapija, također poznata kao unutarnje zračenje, još je jedan način radioterapije. Umjesto usmjeravanja zračenja izvan tijela, uređaj se postavlja unutar tijela, u blizinu tumora te se na taj način vrši zračenje.