Tamoxifen (Nolvadex) - Učinkovitost, nuspojave i važnost u prevenciji raka dojke
Tamoxifen je selektivni modulator estrogenskih receptora (SERM) koji se koristi za liječenje svih stadija hormonski ovisnog raka dojke. Tamoxifen djeluje na suzbijanje rasta i širenja tumorskih stanica te smanjenje rizika od recidiva. Ova vrsta antihormonske terapije pruža značajnu korist u sprječavanju napredovanja bolesti i poboljšanju općeg ishoda za pacijentice s dijagnozom raka dojke
Što je Tamoxifen (Nolvadex)
Tamoxifen (Nolvadex) je lijek koji se koristi u liječenju hormonski ovisnog raka dojke. Kao selektivni modulator estrogenskih receptora (SERM) blokira djelovanje estrogena u tkivu dojke, inhibirajući rast tumorskih stanica koje su ovisne o estrogenu.
Osim svoje antiestrogenske uloge, Tamoxifen pokazuje korisna estrogenska svojstva u drugim tkivima. Na primjer, može pomoći u očuvanju gustoće kostiju i smanjiti rizik od osteoporoze kod žena u postmenopauzi.
Tamoxifen ima sposobnost poticanja programirane stanične smrti, odnosno apoptoze, u stanicama raka dojke koje ovise o estrogenu. Ovaj mehanizam pridonosi smanjenju veličine tumora i suzbijanju njegovog rasta što je ključno za učinkovitost Tamoxifena u liječenju raka dojke.
Važno je napomenuti da Tamoxifen neće djelovati na rak dojke koji nije hormonski ovisan, odnosno koji je negativan na estrogenske i progesteronske receptore.
Kada se koristi Tamoxifen
Tamoxifen se obično koristi:
- nakon operativnog zahvata, kako bi se smanjio rizik od povrata hormonski ovisnog raka dojke u ranom stadiju,
- za liječenje žena kojima je dijagnosticiran hormonski ovisan rak dojke u uznapredovalom stadiju,
- nakon operativnog zahvata, kako bi se smanjio rizik od invazivnog raka dojke kod žena s dijagnosticiranim DCIS (duktalni karcinom in situ) pozitivnim na hormonske receptore,
- kako bi se smanjio rizik od razvoja raka dojke kod žena kod kojih je rizik od bolesti veći od prosjeka, a koje nisu oboljele.
Tamoxifen se koristi za liječenje raka dojke kod žena prije i nakon menopauze, koje imaju dijagnosticiran hormonski ovisan rak dojke u ranom ili uznapredovalom stadiju. Također se koristi nakon operacije kako bi se smanjio rizik od invazivnog raka dojke kod žena s dijagnozom DCIS-a (duktalni karcinom in situ) s pozitivnim hormonskim receptorima. Tamoxifen se koristi i za smanjenje pojavnosti raka dojke kod žena s povećanim rizikom za razvoj bolesti.
Tamoxifen se ne smije uzimati istovremeno s inhibitorima aromataze Arimidex (Anastrozol) ili Femara (Letrozol).
Tamoxifen se ne smije uzimati ako ste prije liječenja raka dojke imali krvne ugruške ili uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi, jer Tamoxifen povećava rizik od razvoja krvnih ugrušaka.
Također, ne smijete uzimati Tamoxifen ako dojite, trudni ste, pokušavate zatrudnjeti ili postoji mogućnost da ste trudni, jer može oštetiti plod.
Preporuča se korištenje učinkovite nehormonske kontracepcije tijekom liječenja Tamoxifenom. Važno je nastaviti koristiti kontracepciju najmanje dva mjeseca nakon zadnje doze lijeka.
Način korištenja Tamoxifena
Tamoxifen se uzima u obliku tablete jednom dnevno. U slučaju dijagnoze ranog stadija raka dojke s pozitivnim hormonskim receptorima, Tamoxifen se uzima pet godina nakon operativnog zahvata kako bi se smanjio rizik od recidiva. Nakon pet godina onkolog će odlučiti o potrebi nastavka uzimanja Tamoxifena ili eventualno inhibitora aromataze, kako bi se antihormonska terapija koristila ukupno deset godina nakon operacije.
U slučaju dijagnoze DCIS-a s pozitivnim hormonskim receptorima, Tamoxifen se uzima pet godina nakon operativnog zahvata kako bi se smanjio rizik od razvoja invazivnog raka dojke.
Kod uznapredovalog stadija raka dojke s pozitivnim hormonskim receptorima, uzimanje Tamoxifena traje sve dok prednosti koje lijek donosi nadmašuju rizike i nuspojave. U nekim slučajevima, u dogovoru s onkologom, može se uzimati i veća doza (ujutro i navečer).
Tijekom korištenja Tamoxifena treba izbjegavati lijekove koji mogu smanjiti njegovu učinkovitost, poput pojedinih antidepresiva. Potrebno je otvoreno razgovarati s onkologom o svim lijekovima koji se koriste i provjeriti njihovu kompatibilnost s Tamoxifenom.
Nuspojave Tamoxifena
Kao i svi lijekovi za liječenje raka dojke, Tamoxifen može izazvati nuspojave, u rijetkim slučajevima i teške.
Najčešće nuspojave Tamoxifena su:
- valunzi,
- iscjedak iz rodnice,
- mučnina,
- promjene raspoloženja,
- umor,
- depresija,
- zatvor,
- gubitak libida,
- suhoća kože.
Ozbiljne nuspojave Tamoxifena
Iako se kod većine pacijenata pojavljuju blage ili umjerene nuspojave, Tamoxifen vrlo rijetko može uzrokovati i ozbiljnije nuspojave.
Rak endometrija
Tamoxifen može uzrokovati promjene na sluznici maternice, što može dovesti do raka endometrija.
Odmah obavijestite svog liječnika ako imate:
- vaginalno krvarenje ili vaginalni iscjedak koji je krvav ili smeđe boje,
- promjene u menstrualnom krvarenju, uključujući vrijeme i količinu,
- bol u donjem dijelu trbuha.
Krvni ugrušci
Tamoksifen povećava rizik od duboke venske tromboze i plućne embolije
Obavijestite svog liječnika ako se pojavi:
- bol, osjetljivost ili oticanje noge,
- otežano disanje,
- krvavi kašalj,
- iznenadna bol u prsima.
Moždani udar
Postoji blago povećan rizik od moždanog udara kod žena koje uzimaju Tamoxifen.
Odmah je potrebno javiti se liječniku ako imate bilo kakve simptome moždanog udara:
- iznenadna slabost, trnci ili obamrlost u licu, rukama ili nogama, posebno ako je na jednoj strani tijela,
- zbunjenost ili problemi s govorom i razumijevanjem,
- iznenadni problemi s vidom na jedno ili oba oka,
- problemi s hodanjem, vrtoglavica ili gubitak ravnoteže i koordinacije,
- nagla i jaka glavobolja nepoznatog uzroka.
Katarakta
Tamoxifen može povećati rizik od katarakte.
Odmah obavijestite svog liječnika ako imate:
- zamućen vid,
- problem s vidom noću,
- osjetljivost na svjetlo,
- potreba za jačom svjetlošću za čitanje i druge aktivnosti.
Problemi s jetrom
Obavijestite svog onkologa ako imate znakove koji upućuju na probleme s jetrom:
- žutilo kože ili bjeloočnica,
- taman urin,
- jaki umor,
- gubitak apetita,
- bol u gornjem desnom dijelu trbuha,
- krvarenje ili modrice koje se pojavljuju češće nego inače.
Istraživanja pokazuju da gotovo polovica žena kojima je propisan Tamoxifen ili drugi oblik antihormonske terapije, prerano prestaje s uzimanjem lijeka, često zbog zabrinjavajućih nuspojava. Međutim, važno je znati da pridržavanje liječenja antihormonskom terapijom u propisanom vremenskom razdoblju može značajno smanjiti rizik od povrata bolesti za 50% i smanjiti rizik od smrtnosti od raka dojke za oko 30%.
Ako primijetite nuspojave tijekom liječenja Tamoxifenom ili drugom antihormonskom terapijom, važno je odmah razgovarati s onkologom ili liječnikom primarne zaštite. Postoje načini da se ublaže neke od najčešćih nuspojava:
- korištenjem lijekova koji smanjuju broj i ozbiljnost valunga,
- terapijom poput akupunkture koja može ublažiti bol,
- redovitom tjelovježbom koja može smanjiti bolove u zglobovima,
- u dogovoru s onkologom može se prijeći na drugu vrstu antihormonske terapije.
Važno je komunicirati sa svojim liječnikom kako bi se pronašlo najbolje rješenje i prevladale nuspojave koje mogu utjecati na pridržavanje terapije. Nikako nije poželjno prestati uzimati antihormonsku terapiju na svoju ruku.
Interakcija hrane, pića i lijekova sa Tamoxifenom
Određene vrste hrane i piće mogu utjecati na djelotvornost Tamoxifena i njegovu apsorpciju u tijelu.
Hrana i piće
- Grep ili sok od grejpa - grejp može ometati djelovanje enzima CYP3A4 u jetri, koji je uključen u metabolizmu Tamoxifena. To može smanjiti učinkovitost lijeka jer otežava pretvaranje Tamoxifena u njegov aktivni oblik;
- Alkohol - umjereno konzumiranje alkohola nije kontraindicirano s Tamoxifenom, ali alkohol može povećati rizik od nuspojava poput oštećenja jetre;
- Kurkuma – iako dokazi nisu potpuno jasni, neke studije sugeriraju da kurkuma može inhibirati enzim koji je važan u pretvorbi Tamoxifena u njegov aktivni oblik;
- Kofein - kofein u umjerenim količinama nije problematičan, ali kod nekih osoba može pogoršati nuspojave poput valunga ili anksioznosti, koje su povezane s uzimanjem Tamoxifena.
Preporuka je konzultirati se s onkologom ili nutricionistom o prehrani tijekom liječenja Tamoxifenom kako bi se izbjegao negativan utjecaj na terapiju.
Lijekovi
Lijekovi koji utječu na enzim CYP2D6, mogu utjecati na djelotvornost Tamoxifena:
- neke vrste antidepresiva (SSRI i SNRI) kao što su Seroxat ili Prozac,
- lijekovi protiv aritmije poput Kinidina,
- antipsihotici poput Tioridazina i Haloperidola,
- antifungalni lijek kao što je Ketokonazol,
- lijekovi za srce i krvni tlak kao što su beta-blokatori,
- lijekovi za epilepsiju poput Fenitoina i Karbamazepina.
Preporuka je konzultirati liječnika, pacijentima koji koriste Tamoxifen, prije uvođenja bilo kojeg novog lijeka kako bi se izbjegle interkcije koje bi mogle smanjiti učinkovitost lijeka.
Izvor: Hrčak, Breastcancer.org, HeMed, aao.org, ESMO, oncologynutritition.org, verywellhealth.com, Dabar (Digital academic archives and repositories)