
Kada je najbolje vrijeme za samopregled dojki?
Izvodeći samopregled, lako se mogu primijetiti promjene u veličini i obliku dojki, kao i postojanje kvržice, zadebljanja te drugih povezanih simptoma. Međutim, samopregled nije zamjena za liječnički pregled, ultrazvuk ili pak mamografiju dojki, već je isti nadopuna svim pregledima koje je neophodno provoditi redovito. U daljnjem tekstu donosimo vam kratki vodič o samopregledu dojki.
Što je samopregled dojki?
Samopregled dojki je jedna od onih malih, no moćnih navika koje možeš usvojiti kako bi brinula o svom zdravlju. Ne traje dugo, ne boli i može ti pomoći da bolje upoznaš svoje tijelo.
Naučiti pravilno izvršiti samopregled dojki i redovito ga provoditi, ima ključnu ulogu u ranom otkrivanju promjena na dojkama koje mogu ukazivati na rak dojke.
Kada je najbolje vrijeme za samopregled dojki?
Najbolje vrijeme za samopregled dojki je nekoliko dana od početka mjesečnice, idealno između 5. i 10. dana ciklusa. Zašto baš tada? Naime, u tom periodu, dojke su najmekše i najmanje osjetljive, što olakšava proces samopregleda.
Samopregled dojki potrebno je provoditi redovito, po mogućnosti jednom mjesečno, u isto vrijeme.
Ženama u menopauzi, koje nemaju mjesečnicu, preporučuje se odrediti jedan dan u mjesecu za samopregled.
Kako se izvodi samopregled dojki?
Samopregled dojki uključuje promatranje i opipavanje dojki kako bi se uočile moguće promjene.
1. Promatranje dojki
Stanite ispred ogledala u dobro osvijetljenoj prostoriji i promotrite dojke, sprijeda i s obje strane, obraćajući pažnju na veličinu, oblik i boju. Zatim, podignite ruke iznad glave, gurnite ramena naprijed i pratite odižu li se dojke simetrično. Zatim stavite ruke na bokove, nagnite se naprijed i ponovite postupak.

2. Opipavanje dojki
Samopregled dojki postupkom opipavanja može se izvoditi stojeći, sjedeći ili ležeći, koristeći suprotnu ruku za svaku dojku. Opipavanje dojki u stojećem položaju preporučuje se izvoditi tijekom tuširanja, kako bi se poboljšao doticaj između jagodica prstiju i kože dojki.
Jagodicama tri spojena prsta kružnim pokretima pregledajte dojku i pazušnu jamu, postupno povećavajući pritisak. Samopregled završite nježnim pritiskom bradavice u svrhu provjere postojanja iscjetka.
U ležećem položaju stavite ručnik ili jastuk ispod lopatice, podignite ruku iznad glave i ponovite postupak.
Samopregled dojki trebao bi biti sastavni dio života svake žene.
Redoviti samopregled dojke, u kombinaciji s redovitim mamografskim i ultrazvučnim pregledima, može pomoći u otkrivanju raka dojke.
Što ako tijekom samopregleda primijetiš nešto neobično?
Prvo i najvažnije – ne paničari! Većina promjena nije opasna, međutim, kako bi se isključila bilo kakva sumnja, važno je potražiti mišljenje liječnika. Primijetiš li kvržicu, promjenu veličine, oblika, boje ili bilo koji drugi neuobičajen simptom, nemoj odgađati pregled.
Zaključak
Briga o vlastitom zdravlju počinje s malim, no važnim koracima – a jedan od njih je samopregled dojki.
Redovito provođenje samopregleda dojki ključno je za rano otkrivanje raka dojke. Otkrivanje raka dojke u ranom stadiju omogućava brže i uspješnije liječenje!
Zato, odvoji nekoliko minuta svakog mjeseca za ovu malu, no dragocjenu naviku i pruži si pažnju koju zaslužuješ. Zdravlje je najveće bogatstvo – njeguj ga s ljubavlju!
Monika Babić, otkucajsrca.hr