
Kristina Paponja, mag. psihologije i edukant obiteljsko-sustavne terapije piše nam o nošenju s bolešću onkoloških pacijenata, fazama kroz koje prolaze i podršci koju im možemo pružiti. Kako prihvatiti dijagnozu raka, koliko je važna psihoterapija i podrška okoline pročitajte u tekstu.

Uzbuna, alarm u onom trenutku kada otkrijemo pod rukom nešto što ne pripada tu. Zvone sva zvona u glavi, strah i panika, što je naravno najnormalnija emocija koju u tom trenutku osjećamo. Ono što svakome prođe kroz glavu je pitanje je li zloćudno?

Čuči gol. U konturama bez suvišnih detalja. Dobro je potkožen, s očima, bez nosa, bez usta. Preplašen i stisnut od straha...

Osjećam kako me lovi san, polako se miješaju san i java. U trenu mi kroz mozak prolazi početak, prekrasan ranoproljetni dan 4.3.2019. i rečenica “Gospođo imate tumor!”. dan kada se svijet srušio u trenutku mislima o kraju kada ti kažu da imaš zloćudnu bolest.

Rak dojke je najčešći zloćudni tumor kod žena. Stanice raka razvijaju se iz zdravih stanica, mijenjaju svojstva, nekontrolirano rastu i dijele se uništavajući zdravo tkivo. Proces transformiranja zdravih stanica u zloćudne dovodi do formiranja tumora ili raka dojke. Saznajte sve osnovne i važne informacije o raku dojke.

Dijana je prije svega veliki borac i bez ustezanja daje sebe gdje god je potrebno. Kroz svoju borbu s rakom dojke, prošla je mogli bismo reći, vrlo neobično, vraćajući se sportu u svakoj prilici. Trčeći na kemoterapije gdje bi uhvatila, kako sama kaže, priliku za odmor, brzo se vraćala svojim obvezam, treniranju i radu na sebi.

Ponekad treba pustiti sve, jer niti prašina, niti neskuhan ručak nije vrijedan našega zdravlja. trud i rad na sebi je najteži posao, posebno kada vodite bitku za život, kada se borite s rakom ili bilo kojom drugom bolesti.

Želim zabilježiti svaki trenutak zbog sebe, zbog svoje djece, zbog neke žene koja će bjesomučno tražiti bilo kakvu informaciju na internetu kao što sam to ja radila tražeći informacije i iskustva o raku dojke.

Projekt „Mama, budi zdrava" jedinstvena je inicijativa koja uz pomoć najmlađih potiče majke na brigu o vlastitom zdravlju, posebno kroz redovite preventivne preglede. Ovaj edukativno-preventivni program, koji obuhvaća vrtiće, osnovne i srednje škole diljem Hrvatske, povezuje obitelj i zajednicu u zajedničkoj misiji očuvanja zdravlja žena. S naglaskom na ranu prevenciju i edukaciju, projekt donosi snažnu poruku o važnosti ženskog zdravlja za cijelu obitelj. Uz podršku djece, poruka „Mama, budi zdrava" dopire do tisuća žena, podsjećajući ih koliko je njihovo zdravlje važno za njih same i njihove najbliže.